Ahvaz (İran 4)


Masalsı şehir Yezd'den sonrasındaki rotam güneyeydi. Basra Körfezi'ne İran-Irak savaşından kalma batık savaş gemilerine dalmayı planlıyordum. Ancak, azalmaya başlayan vaktim için bunun çok sıkıştırılmış bir program olduğunu ve bir sonraki sefer sadece bu programla gelmemin yerinde olacağına karar verdim.

Foto: Enver Arcak
Planımın değişmesinde Vincent'ın etkisi olduğunu belirtmeliyim, çünkü kalan günler için önerdiği rotada İran'ın batısında yer alan Ahvaz vardı. Ahvaz şehrinin 40 kilometre güneydoğusundaysa dimdik ayakta bir Zigurat vardı, bu da kaçmazdı.


 
Foto: Enver Arcak
Sadece Irak ve İran topraklarında görülebilecek bu gösterişli tapınaklardan birine gidiyor olmak müthiş heyecan vericiydi. Dahası doğaçlamanın tadı her zaman bir başkadır. Ahvaz yakınlarında yer alan Çokozanbil Ziguratı'nın bulunduğu bu yer, milattan önce 13.yüzyılda Elam Kralı Untaş-Napirişa'nın başkentinin bulunduğu alanmış. Bu Zigurat 100 hektarı aşan şehrin merkezinde bulunuyor.

                                                                        Foto: Enver Arcak


Ziguratlar Mısır Piramitler'ini andırır, ama farklı işlevler için inşa edilmiştirler. Güneşte kurutulmuş kerpiç bloklarla inşa edilen bu yapılar, daha çok Meksika'daki Chichén Itza gibi tapınaklarla benzerlik gösterir. Bu tapınakların en ünlüsü Babil Marduk Zigguratı ancak, Çokozanbil, hem yapılış şekliyle olağandışı hem de tüm ihtişamıyla ayakta! Bu yapı çevresinde odalar olan kare bir avlu doldurularak yüksek bir zigurata dönüştürülmüş. Dört tarafındaki merdivenler ise yapının içinde kalıyor.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails